PRS SE Torero - White - Used
This PRS SE Torero is in good condition. It has an abrasion on the top cutaway.
This PRS Torero can handle anything from classic rock to full blown metal. It features a fast playing wide-thin neck, with a 25-1/2" scale length and 24 frets. EMG 81 humbucker in the bridge, EMG 85 humbucker in the neck, Floyd Rose tremolo with a locking nut, neck through construction, maple neck, ebony fingerboard, and mahogany body... this thing rips. Aside from a slight abrasion on the top of the top cutaway, this guitar is in great condition. This is a whole lot of guitar!
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" |
| Bridge Pick-up: | EMG 81 |
| Neck Pick-up: | EMG 85 |
| Bridge: | Floyd Rose Tremolo |
| Finish: | Jet White |
| Case: | PRS SE Gig Bag |
| Weight: | 8 lbs. 1.5 oz. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








PRS SE Torero - White - Used
PRS SE Torero - White - Used
This PRS SE Torero is in good condition. It has an abrasion on the top cutaway.
This PRS Torero can handle anything from classic rock to full blown metal. It features a fast playing wide-thin neck, with a 25-1/2" scale length and 24 frets. EMG 81 humbucker in the bridge, EMG 85 humbucker in the neck, Floyd Rose tremolo with a locking nut, neck through construction, maple neck, ebony fingerboard, and mahogany body... this thing rips. Aside from a slight abrasion on the top of the top cutaway, this guitar is in great condition. This is a whole lot of guitar!
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" |
| Bridge Pick-up: | EMG 81 |
| Neck Pick-up: | EMG 85 |
| Bridge: | Floyd Rose Tremolo |
| Finish: | Jet White |
| Case: | PRS SE Gig Bag |
| Weight: | 8 lbs. 1.5 oz. |
Original: $499.00
-65%$499.00
$174.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This PRS SE Torero is in good condition. It has an abrasion on the top cutaway.
This PRS Torero can handle anything from classic rock to full blown metal. It features a fast playing wide-thin neck, with a 25-1/2" scale length and 24 frets. EMG 81 humbucker in the bridge, EMG 85 humbucker in the neck, Floyd Rose tremolo with a locking nut, neck through construction, maple neck, ebony fingerboard, and mahogany body... this thing rips. Aside from a slight abrasion on the top of the top cutaway, this guitar is in great condition. This is a whole lot of guitar!
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" |
| Bridge Pick-up: | EMG 81 |
| Neck Pick-up: | EMG 85 |
| Bridge: | Floyd Rose Tremolo |
| Finish: | Jet White |
| Case: | PRS SE Gig Bag |
| Weight: | 8 lbs. 1.5 oz. |























