Gretsch G5420T Orange Stain With HSC - Used
This Gretsch G5420T is in excellent condition with very minimal signs of wear from minimal play time.
Surf, rockabilly, punk, country, jazz, singer-songwriter - this G5420T can be your reliable companion for any of the above type tunes and so much more. A true pro-player guitar for well under 1k brand new, this one is a steal for the Gretsch nerd inside that's been waiting for just the right one to come along.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 24.5" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Finish: | Orange Stain |
| Case: | Non-original hard shell |
| Weight: | 7 lbs 7 oz |
| Year: | 2013 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Gretsch G5420T Orange Stain With HSC - Used
Gretsch G5420T Orange Stain With HSC - Used
This Gretsch G5420T is in excellent condition with very minimal signs of wear from minimal play time.
Surf, rockabilly, punk, country, jazz, singer-songwriter - this G5420T can be your reliable companion for any of the above type tunes and so much more. A true pro-player guitar for well under 1k brand new, this one is a steal for the Gretsch nerd inside that's been waiting for just the right one to come along.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 24.5" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Finish: | Orange Stain |
| Case: | Non-original hard shell |
| Weight: | 7 lbs 7 oz |
| Year: | 2013 |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gretsch G5420T is in excellent condition with very minimal signs of wear from minimal play time.
Surf, rockabilly, punk, country, jazz, singer-songwriter - this G5420T can be your reliable companion for any of the above type tunes and so much more. A true pro-player guitar for well under 1k brand new, this one is a steal for the Gretsch nerd inside that's been waiting for just the right one to come along.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 24.5" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Filter'Tron Humbuckers |
| Finish: | Orange Stain |
| Case: | Non-original hard shell |
| Weight: | 7 lbs 7 oz |
| Year: | 2013 |





















