PRS SE Custom 24 -Trampas Green - Used
This PRS SE Custom 24 is in excellent condition with very minimal player wear.
The SE line from PRS guitars are crafted in South Korea with design and reliability inspired by their legendary USA made line of electric guitars. This SE Custom 24 features a mahogany body, flame maple top, maple neck, and rosewood fingerboard. Abalone PRS Bird inlays add aesthetic known from their USA line, and this particular guitar's Trampas Green finish catches eyes. High end inspired features the PRS Wide Thin neck profile and their Patented Molded Tremolo.
Specs
| Body Material: | Flame Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Neck Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Bridge: | PRS Tremolo |
| Finish: | Trampas Green |
| Case: | Original Gig Bag |
| Weight: | 7 lbs, 15.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









PRS SE Custom 24 -Trampas Green - Used
PRS SE Custom 24 -Trampas Green - Used
This PRS SE Custom 24 is in excellent condition with very minimal player wear.
The SE line from PRS guitars are crafted in South Korea with design and reliability inspired by their legendary USA made line of electric guitars. This SE Custom 24 features a mahogany body, flame maple top, maple neck, and rosewood fingerboard. Abalone PRS Bird inlays add aesthetic known from their USA line, and this particular guitar's Trampas Green finish catches eyes. High end inspired features the PRS Wide Thin neck profile and their Patented Molded Tremolo.
Specs
| Body Material: | Flame Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Neck Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Bridge: | PRS Tremolo |
| Finish: | Trampas Green |
| Case: | Original Gig Bag |
| Weight: | 7 lbs, 15.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This PRS SE Custom 24 is in excellent condition with very minimal player wear.
The SE line from PRS guitars are crafted in South Korea with design and reliability inspired by their legendary USA made line of electric guitars. This SE Custom 24 features a mahogany body, flame maple top, maple neck, and rosewood fingerboard. Abalone PRS Bird inlays add aesthetic known from their USA line, and this particular guitar's Trampas Green finish catches eyes. High end inspired features the PRS Wide Thin neck profile and their Patented Molded Tremolo.
Specs
| Body Material: | Flame Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Neck Pick-up: | PRS 85/15 "S" |
| Bridge: | PRS Tremolo |
| Finish: | Trampas Green |
| Case: | Original Gig Bag |
| Weight: | 7 lbs, 15.5 oz |























