Guild T-50 Slim - Antique Burst
Guilds T-50 is based on a mid-1960s T-50 model and features an arched maple back, maple sides, and a sleek, sunburst finish. With beautiful vintage details like the Guild harp tailpiece, iconic center-raised headstock and ivory binding, the T-50 harkens back to the classic Guild vibe of the 1950s and 60s. Low output single-coil pickups and an easy-to-amplify 1.9 body depth complete this guitar, which promises to offer another generation of guitarists the distinctive Guild styling and voice.
Specs
| Body Top Material: | Arched laminated Maple |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 2-Piece Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with rosewood base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Guild T-50 Slim - Antique Burst
Guild T-50 Slim - Antique Burst
Guilds T-50 is based on a mid-1960s T-50 model and features an arched maple back, maple sides, and a sleek, sunburst finish. With beautiful vintage details like the Guild harp tailpiece, iconic center-raised headstock and ivory binding, the T-50 harkens back to the classic Guild vibe of the 1950s and 60s. Low output single-coil pickups and an easy-to-amplify 1.9 body depth complete this guitar, which promises to offer another generation of guitarists the distinctive Guild styling and voice.
Specs
| Body Top Material: | Arched laminated Maple |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 2-Piece Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with rosewood base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $979.99
-65%$979.99
$343.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guilds T-50 is based on a mid-1960s T-50 model and features an arched maple back, maple sides, and a sleek, sunburst finish. With beautiful vintage details like the Guild harp tailpiece, iconic center-raised headstock and ivory binding, the T-50 harkens back to the classic Guild vibe of the 1950s and 60s. Low output single-coil pickups and an easy-to-amplify 1.9 body depth complete this guitar, which promises to offer another generation of guitarists the distinctive Guild styling and voice.
Specs
| Body Top Material: | Arched laminated Maple |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 2-Piece Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with rosewood base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























