Guild Starfire IV ST Maple - Emerald Green
The Starfire IV ST Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild’s hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild’s original smaller size humbucking pickups. Includes hardshell case.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Arched Laminated Maple Back / Laminated Maple Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Emerald Green |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Guild Starfire IV ST Maple - Emerald Green
Guild Starfire IV ST Maple - Emerald Green
The Starfire IV ST Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild’s hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild’s original smaller size humbucking pickups. Includes hardshell case.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Arched Laminated Maple Back / Laminated Maple Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Emerald Green |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Starfire IV ST Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild’s hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild’s original smaller size humbucking pickups. Includes hardshell case.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Arched Laminated Maple Back / Laminated Maple Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Emerald Green |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























