Guild Newark Street X-175 Manhattan - Antique Burst
A strikingly beautiful and musically exceptional guitar, the X-175 Manhattan is an outstanding example of professional Guild tone, responsiveness and versatility. With its gracefully sculpted and richly resonant hollow body, rock-solid three-piece neck and electrifying dual single-coil pickups, it evokes the enchanting Guild Manhattan model of the 1950s and '60s, marking the welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Top Material: | Arched Laminated Spruce |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | DE-1F |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Compensated Rosewood with Rosewood Base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Guild Newark Street X-175 Manhattan - Antique Burst
Guild Newark Street X-175 Manhattan - Antique Burst
A strikingly beautiful and musically exceptional guitar, the X-175 Manhattan is an outstanding example of professional Guild tone, responsiveness and versatility. With its gracefully sculpted and richly resonant hollow body, rock-solid three-piece neck and electrifying dual single-coil pickups, it evokes the enchanting Guild Manhattan model of the 1950s and '60s, marking the welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Top Material: | Arched Laminated Spruce |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | DE-1F |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Compensated Rosewood with Rosewood Base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A strikingly beautiful and musically exceptional guitar, the X-175 Manhattan is an outstanding example of professional Guild tone, responsiveness and versatility. With its gracefully sculpted and richly resonant hollow body, rock-solid three-piece neck and electrifying dual single-coil pickups, it evokes the enchanting Guild Manhattan model of the 1950s and '60s, marking the welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Top Material: | Arched Laminated Spruce |
| Body Back Material: | Arched Laminated Maple |
| Body Sides Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | DE-1F |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DE-1F |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Compensated Rosewood with Rosewood Base |
| Finish | Antique Burst |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























