Guild Newark ST Starfire IV ST - Natural Flamed Maple
The Starfire IV ST Flamed Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all flamed maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild's hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge, with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Flamed Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild's original smaller size humbucking pickups. Available in Natural, and includes hardshell case.
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Flame Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Maple/Walnut/Maple |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Natural Flame |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Guild Newark ST Starfire IV ST - Natural Flamed Maple
Guild Newark ST Starfire IV ST - Natural Flamed Maple
The Starfire IV ST Flamed Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all flamed maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild's hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge, with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Flamed Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild's original smaller size humbucking pickups. Available in Natural, and includes hardshell case.
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Flame Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Maple/Walnut/Maple |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Natural Flame |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $1,199.99
-65%$1,199.99
$420.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Starfire IV ST Flamed Maple puts a modern twist on a highly popular semi-hollow Guild classic. With its graceful double cutaway and thinline body, the original Starfire IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward for its incomparable tone and feel. Premium features include an all flamed maple body, a solid maple center block, rosewood fingerboard, and Guild's hallmark mahogany neck with maple center seam. This model features a Tune-O-Matic bridge, with a stopbar tailpiece for increased sustain and stability. The Starfire IV ST Flamed Maple includes dual LB-1 Little Bucker pickups, replicas of Guild's original smaller size humbucking pickups. Available in Natural, and includes hardshell case.
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Flame Maple |
| Neck Material: | 3-Piece Maple/Walnut/Maple |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic bridge with Stopbar tailpiece |
| Finish | Gloss Polyurethane, Natural Flame |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























