Guild Newark ST Starfire IV - Cherry Red
This marks the welcome return of a highly popular semi-hollow Guild classic, with a graceful double-cutaway thinline body and incomparable tone and feel. The original Starfire™ IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward as a distinctively rocking instrument, and its spirit and design pervade this new model. Other premium features include a rock-solid three-piece neck, special vintage-style "anti-hum" pickups and the classically brilliant Cherry Red finish.
Specs
| Body Material: | Laminated Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with Rosewood Base |
| Finish | Gloss Polyurethane/ Cherry Red |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Guild Newark ST Starfire IV - Cherry Red
Guild Newark ST Starfire IV - Cherry Red
This marks the welcome return of a highly popular semi-hollow Guild classic, with a graceful double-cutaway thinline body and incomparable tone and feel. The original Starfire™ IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward as a distinctively rocking instrument, and its spirit and design pervade this new model. Other premium features include a rock-solid three-piece neck, special vintage-style "anti-hum" pickups and the classically brilliant Cherry Red finish.
Specs
| Body Material: | Laminated Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with Rosewood Base |
| Finish | Gloss Polyurethane/ Cherry Red |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This marks the welcome return of a highly popular semi-hollow Guild classic, with a graceful double-cutaway thinline body and incomparable tone and feel. The original Starfire™ IV was prized by many guitarists from the mid-1960s onward as a distinctively rocking instrument, and its spirit and design pervade this new model. Other premium features include a rock-solid three-piece neck, special vintage-style "anti-hum" pickups and the classically brilliant Cherry Red finish.
Specs
| Body Material: | Laminated Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with Rosewood Base |
| Finish | Gloss Polyurethane/ Cherry Red |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























