Guild M-75 Aristocrat Newark St - Gold
The limited edition M-75G features a luxurious gold metallic top with lightly stained mahogany back, sides and neck offset with nickel hardware. Based upon Guild?s compact and lightweight M-75 Aristocrat model, the M-75G expertly evokes its predecessor of the early 1950s, with a gracefully sculpted single-cutaway hollow body specifically designed to produce the resonance of a larger instrument. Other premium features include a comfortable and rock-solid three-piece neck and the tonal magnificence of dual SB-1F pickups. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Solid Mahogany Back / Laminated Mahogany Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild Floating Tune-O-Matic |
| Finish | Gloss Polyurethane, Gold |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Guild M-75 Aristocrat Newark St - Gold
Guild M-75 Aristocrat Newark St - Gold
The limited edition M-75G features a luxurious gold metallic top with lightly stained mahogany back, sides and neck offset with nickel hardware. Based upon Guild?s compact and lightweight M-75 Aristocrat model, the M-75G expertly evokes its predecessor of the early 1950s, with a gracefully sculpted single-cutaway hollow body specifically designed to produce the resonance of a larger instrument. Other premium features include a comfortable and rock-solid three-piece neck and the tonal magnificence of dual SB-1F pickups. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Solid Mahogany Back / Laminated Mahogany Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild Floating Tune-O-Matic |
| Finish | Gloss Polyurethane, Gold |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The limited edition M-75G features a luxurious gold metallic top with lightly stained mahogany back, sides and neck offset with nickel hardware. Based upon Guild?s compact and lightweight M-75 Aristocrat model, the M-75G expertly evokes its predecessor of the early 1950s, with a gracefully sculpted single-cutaway hollow body specifically designed to produce the resonance of a larger instrument. Other premium features include a comfortable and rock-solid three-piece neck and the tonal magnificence of dual SB-1F pickups. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material (Top): | Arched Laminated Spruce Top |
| Body Material (Back/Sides): | Solid Mahogany Back / Laminated Mahogany Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | SB-1F Soap Bar P-90 |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Guild Floating Tune-O-Matic |
| Finish | Gloss Polyurethane, Gold |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























