Gretsch G6129T-59 Vintage Select 1959 Silver Jet - Bigsby - Silver Sparkle
Specs
| Body Material: | Mahogany w/ Laminated Maple Top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | TV Jones Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | TV Jones Classic |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Bone |
| Bridge: | Space Control |
| Finish | Silver Sparkle |
| Case: | G6238 Deluxe Hardshell Case |
| Bigsby Vibrato | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Gretsch G6129T-59 Vintage Select 1959 Silver Jet - Bigsby - Silver Sparkle
Gretsch G6129T-59 Vintage Select 1959 Silver Jet - Bigsby - Silver Sparkle
Specs
| Body Material: | Mahogany w/ Laminated Maple Top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | TV Jones Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | TV Jones Classic |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Bone |
| Bridge: | Space Control |
| Finish | Silver Sparkle |
| Case: | G6238 Deluxe Hardshell Case |
| Bigsby Vibrato | |
Original: $2,999.99
-65%$2,999.99
$1,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Mahogany w/ Laminated Maple Top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | TV Jones Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | TV Jones Classic |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Bone |
| Bridge: | Space Control |
| Finish | Silver Sparkle |
| Case: | G6238 Deluxe Hardshell Case |
| Bigsby Vibrato | |























