Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman - Used
This Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman is in mint condition. This guitar is the definition of clean, no play wear to speak of. The OHSC has every piece of case candy that originally came with the guitar.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Bridge Pick-up: | 2 FilterTron |
| Neck Pick-up: | 2 FilterTron |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7lbs 9oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman - Used
Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman - Used
This Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman is in mint condition. This guitar is the definition of clean, no play wear to speak of. The OHSC has every piece of case candy that originally came with the guitar.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Bridge Pick-up: | 2 FilterTron |
| Neck Pick-up: | 2 FilterTron |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7lbs 9oz |
Original: $1,999.99
-65%$1,999.99
$700.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gretsch G6122TFM-AM Country Gentleman is in mint condition. This guitar is the definition of clean, no play wear to speak of. The OHSC has every piece of case candy that originally came with the guitar.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Bridge Pick-up: | 2 FilterTron |
| Neck Pick-up: | 2 FilterTron |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7lbs 9oz |























