Demo Gretsch G6120SH Brian Setzer Hot Rod - Green Sparkle
Guitar is a In-Store Demo, and is in near Mint condition. This has also been expertly set-up by our Tech Staff.
Gretsch® Brian Setzer Hot Rod Models are stripped down and built to Brian's exacting specs. The single-cutaway bound hollow body has an arched top, 1959-style trestle bracing and f-holes; the maple neck has a bound ebony fingerboard with Neo- ClassicTM thumbnail inlays. Other features include dual Brian Setzer "Signature" TV Jones® pickups, three-position pickup switch, single master volume control, Schaller® locking tuners, pinned Adjusto- MaticTM bridge and Bigsby® B6C vibrato tailpiece. Now in a new Green Sparkle finish!
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Adjusto-Matic with Pinned Rosewood Base |
| Finish | Green Sparkle |
| Case: | None |
| Bigsby B6C Vibrato | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Demo Gretsch G6120SH Brian Setzer Hot Rod - Green Sparkle
Demo Gretsch G6120SH Brian Setzer Hot Rod - Green Sparkle
Guitar is a In-Store Demo, and is in near Mint condition. This has also been expertly set-up by our Tech Staff.
Gretsch® Brian Setzer Hot Rod Models are stripped down and built to Brian's exacting specs. The single-cutaway bound hollow body has an arched top, 1959-style trestle bracing and f-holes; the maple neck has a bound ebony fingerboard with Neo- ClassicTM thumbnail inlays. Other features include dual Brian Setzer "Signature" TV Jones® pickups, three-position pickup switch, single master volume control, Schaller® locking tuners, pinned Adjusto- MaticTM bridge and Bigsby® B6C vibrato tailpiece. Now in a new Green Sparkle finish!
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Adjusto-Matic with Pinned Rosewood Base |
| Finish | Green Sparkle |
| Case: | None |
| Bigsby B6C Vibrato | |
Original: $2,699.99
-65%$2,699.99
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guitar is a In-Store Demo, and is in near Mint condition. This has also been expertly set-up by our Tech Staff.
Gretsch® Brian Setzer Hot Rod Models are stripped down and built to Brian's exacting specs. The single-cutaway bound hollow body has an arched top, 1959-style trestle bracing and f-holes; the maple neck has a bound ebony fingerboard with Neo- ClassicTM thumbnail inlays. Other features include dual Brian Setzer "Signature" TV Jones® pickups, three-position pickup switch, single master volume control, Schaller® locking tuners, pinned Adjusto- MaticTM bridge and Bigsby® B6C vibrato tailpiece. Now in a new Green Sparkle finish!
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Brian Setzer "Signature" TV Jones |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Adjusto-Matic with Pinned Rosewood Base |
| Finish | Green Sparkle |
| Case: | None |
| Bigsby B6C Vibrato | |























