Gibson Limited Edition Dave Grohl ES-335DG - Used
Featuring split diamond inlays and diamond f-holes, this guitar is as visually striking as well as it plays. The rounded C neck profile is comfortable to play up or down the board. As opposed to the trapeze-style tailpiece on the original Trino Lopez, the DG-335 features a Tune-o-Matic tailpiece - key for keeping heavy riffs in stable tuning.
The Burstbucker 2 and 3 pickups are hot yet very articulate and responsive to the volume and tone controls.
The DG-335 is sure to please fans of Grohl, the Foos, and semi-hollow electrics alike.
Specs
| Body Material: | Maple/Poplar/Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Burstbucker 3 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Burstbucker 2 |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish | Pelham Blue |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 11 oz |
| Year: | 2014 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Gibson Limited Edition Dave Grohl ES-335DG - Used
Gibson Limited Edition Dave Grohl ES-335DG - Used
Featuring split diamond inlays and diamond f-holes, this guitar is as visually striking as well as it plays. The rounded C neck profile is comfortable to play up or down the board. As opposed to the trapeze-style tailpiece on the original Trino Lopez, the DG-335 features a Tune-o-Matic tailpiece - key for keeping heavy riffs in stable tuning.
The Burstbucker 2 and 3 pickups are hot yet very articulate and responsive to the volume and tone controls.
The DG-335 is sure to please fans of Grohl, the Foos, and semi-hollow electrics alike.
Specs
| Body Material: | Maple/Poplar/Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Burstbucker 3 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Burstbucker 2 |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish | Pelham Blue |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 11 oz |
| Year: | 2014 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring split diamond inlays and diamond f-holes, this guitar is as visually striking as well as it plays. The rounded C neck profile is comfortable to play up or down the board. As opposed to the trapeze-style tailpiece on the original Trino Lopez, the DG-335 features a Tune-o-Matic tailpiece - key for keeping heavy riffs in stable tuning.
The Burstbucker 2 and 3 pickups are hot yet very articulate and responsive to the volume and tone controls.
The DG-335 is sure to please fans of Grohl, the Foos, and semi-hollow electrics alike.
Specs
| Body Material: | Maple/Poplar/Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Burstbucker 3 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Burstbucker 2 |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish | Pelham Blue |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 11 oz |
| Year: | 2014 |























