Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst - Used
This Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst is in good condition. It features a custom bone nut replacement. Slight scratches and dings on the headstock, back and sides.
What we have here is a Gibson 2019 Les Paul Traditional in Cherry Burst.
This guitar comes with a round "C" neck profile, it has plenty of shoulder and helps play smooth up and down the fretboard. The Burst bucker type 1 & 2 pickups deliver a punch with plenty of crunch and clarity. It also features the classic Cherry Burst finish that takes you back to the earliest of Rock n' Roll recordings.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Burst Buckers |
| Neck Pick-up: | Burst Buckers |
| Bridge: | ABR-1 Tune-o-matic bridge with Aluminum Stopbar |
| Finish: | Cherry Burst |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 9lbs 13.5oz |
| Year: | 2019 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst - Used
Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst - Used
This Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst is in good condition. It features a custom bone nut replacement. Slight scratches and dings on the headstock, back and sides.
What we have here is a Gibson 2019 Les Paul Traditional in Cherry Burst.
This guitar comes with a round "C" neck profile, it has plenty of shoulder and helps play smooth up and down the fretboard. The Burst bucker type 1 & 2 pickups deliver a punch with plenty of crunch and clarity. It also features the classic Cherry Burst finish that takes you back to the earliest of Rock n' Roll recordings.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Burst Buckers |
| Neck Pick-up: | Burst Buckers |
| Bridge: | ABR-1 Tune-o-matic bridge with Aluminum Stopbar |
| Finish: | Cherry Burst |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 9lbs 13.5oz |
| Year: | 2019 |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2019 Les Paul Traditional Cherry Burst is in good condition. It features a custom bone nut replacement. Slight scratches and dings on the headstock, back and sides.
What we have here is a Gibson 2019 Les Paul Traditional in Cherry Burst.
This guitar comes with a round "C" neck profile, it has plenty of shoulder and helps play smooth up and down the fretboard. The Burst bucker type 1 & 2 pickups deliver a punch with plenty of crunch and clarity. It also features the classic Cherry Burst finish that takes you back to the earliest of Rock n' Roll recordings.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Back/Sides |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Burst Buckers |
| Neck Pick-up: | Burst Buckers |
| Bridge: | ABR-1 Tune-o-matic bridge with Aluminum Stopbar |
| Finish: | Cherry Burst |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 9lbs 13.5oz |
| Year: | 2019 |























