Gibson 2018 SG Standard - Heritage Cherry - Used
This Gibson 2018 SG Standard is in excellent condition with mild signs of general play and no finish chips or abrasions.
A long time classic from Gibson, the SG Standard has remained constant throughout many of the latest years of production. For 2018, Gibson equipped the SG with 1961 Humbuckers - which are wound offset, meaning one coil is slightly overwound than the other. This model also features Grover locking tuners, white neck binding, and the 1961-style small pickguard.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Finish: | Historic Cherry |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 6 lbs, 9.5 oz |
| Year: | 2018 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Gibson 2018 SG Standard - Heritage Cherry - Used
Gibson 2018 SG Standard - Heritage Cherry - Used
This Gibson 2018 SG Standard is in excellent condition with mild signs of general play and no finish chips or abrasions.
A long time classic from Gibson, the SG Standard has remained constant throughout many of the latest years of production. For 2018, Gibson equipped the SG with 1961 Humbuckers - which are wound offset, meaning one coil is slightly overwound than the other. This model also features Grover locking tuners, white neck binding, and the 1961-style small pickguard.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Finish: | Historic Cherry |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 6 lbs, 9.5 oz |
| Year: | 2018 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2018 SG Standard is in excellent condition with mild signs of general play and no finish chips or abrasions.
A long time classic from Gibson, the SG Standard has remained constant throughout many of the latest years of production. For 2018, Gibson equipped the SG with 1961 Humbuckers - which are wound offset, meaning one coil is slightly overwound than the other. This model also features Grover locking tuners, white neck binding, and the 1961-style small pickguard.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gibson 1961 Humbuckers |
| Finish: | Historic Cherry |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 6 lbs, 9.5 oz |
| Year: | 2018 |























