Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul - Lemon Burst - Used
This Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul is in excellent condition.
Looking for that iconic Les Paul tone without having to sacrifice standing up straight at your 4 hour gig with a boat anchor strapped to your back? Well look no further. The Memphis ES-Les Paul is a semi-hollow Les Paul body that will literally take that weight off of your shoulders without sacrificing tone of any kind. This one is dressed in a gorgeous Lemon Burst finish, and stands out from the cherry and vintage sunburst crowd boasting quite the vibrant and reflective top.
Specs
| Body Material: | Maple Laminate |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.7" - Bone |
| Bridge Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Neck Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Finish: | Lemon Burst |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 6 lbs 4 oz |
| Year: | 2015 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul - Lemon Burst - Used
Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul - Lemon Burst - Used
This Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul is in excellent condition.
Looking for that iconic Les Paul tone without having to sacrifice standing up straight at your 4 hour gig with a boat anchor strapped to your back? Well look no further. The Memphis ES-Les Paul is a semi-hollow Les Paul body that will literally take that weight off of your shoulders without sacrificing tone of any kind. This one is dressed in a gorgeous Lemon Burst finish, and stands out from the cherry and vintage sunburst crowd boasting quite the vibrant and reflective top.
Specs
| Body Material: | Maple Laminate |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.7" - Bone |
| Bridge Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Neck Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Finish: | Lemon Burst |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 6 lbs 4 oz |
| Year: | 2015 |
Original: $2,099.00
-65%$2,099.00
$734.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2015 Memphis Es-Les Paul is in excellent condition.
Looking for that iconic Les Paul tone without having to sacrifice standing up straight at your 4 hour gig with a boat anchor strapped to your back? Well look no further. The Memphis ES-Les Paul is a semi-hollow Les Paul body that will literally take that weight off of your shoulders without sacrificing tone of any kind. This one is dressed in a gorgeous Lemon Burst finish, and stands out from the cherry and vintage sunburst crowd boasting quite the vibrant and reflective top.
Specs
| Body Material: | Maple Laminate |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.7" - Bone |
| Bridge Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Neck Pick-up: | PAF MHS Pickups |
| Finish: | Lemon Burst |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 6 lbs 4 oz |
| Year: | 2015 |























