Charvel Pro Mod San Dimas - Tobacco Burst - 2 Humbuckers - Floyd Rose - Used
This Charvel Pro Mod San Dimas is in excellent condition.
The Pro-Mod series continues upon Charvel’s storied legacy of innovative excellence in high-performance guitar design, offering the latest technology and top-notch features that modern players need.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | Maple Neck with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" - 16" Compound Radius |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan® JB™ TB4 Humbucking |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan® '59™ SH1N Humbucking |
| Bridge: | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish: | Tobacco Burst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Charvel Pro Mod San Dimas - Tobacco Burst - 2 Humbuckers - Floyd Rose - Used
Charvel Pro Mod San Dimas - Tobacco Burst - 2 Humbuckers - Floyd Rose - Used
This Charvel Pro Mod San Dimas is in excellent condition.
The Pro-Mod series continues upon Charvel’s storied legacy of innovative excellence in high-performance guitar design, offering the latest technology and top-notch features that modern players need.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | Maple Neck with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" - 16" Compound Radius |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan® JB™ TB4 Humbucking |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan® '59™ SH1N Humbucking |
| Bridge: | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish: | Tobacco Burst |
| Case: | None |
Original: $639.99
-65%$639.99
$224.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Charvel Pro Mod San Dimas is in excellent condition.
The Pro-Mod series continues upon Charvel’s storied legacy of innovative excellence in high-performance guitar design, offering the latest technology and top-notch features that modern players need.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | Maple Neck with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" - 16" Compound Radius |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan® JB™ TB4 Humbucking |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan® '59™ SH1N Humbucking |
| Bridge: | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish: | Tobacco Burst |
| Case: | None |























