Taylor T5-C2 Koa Limited Edition - Used
This T5-C2 is in Excellent condition, very clean and in perfect working condition.
The Taylor T5C2 features the same classic ingenuity and playing experience as a standard T5, but with a larger 16 body and Shaded Edgeburst-finished Koa top.
Specs
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12 |
| Bridge Pick-up: | T5 Pickup |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Year: | 2011 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Taylor T5-C2 Koa Limited Edition - Used
Taylor T5-C2 Koa Limited Edition - Used
This T5-C2 is in Excellent condition, very clean and in perfect working condition.
The Taylor T5C2 features the same classic ingenuity and playing experience as a standard T5, but with a larger 16 body and Shaded Edgeburst-finished Koa top.
Specs
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12 |
| Bridge Pick-up: | T5 Pickup |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Year: | 2011 |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This T5-C2 is in Excellent condition, very clean and in perfect working condition.
The Taylor T5C2 features the same classic ingenuity and playing experience as a standard T5, but with a larger 16 body and Shaded Edgeburst-finished Koa top.
Specs
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12 |
| Bridge Pick-up: | T5 Pickup |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Year: | 2011 |























