Taylor Custom Grand Orchestra Master Grade Koa - Used
Specs
| Body Top: | Hawaiian Koa, Master |
| Body Back/Sides | Hawaiian Koa, AA |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Neck Profile: | Standard Carve |
| Scale Length: | 25.5" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bracing: | Adirondack, GO Bracing |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Taylor Expression 2 |
| Case: | Original Brown Taylor Hardshell |
Consignment
All gear is tested by our techs when taken in.
All Consignment Sales are Final.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2013 |
| Weight: | 5 lbs. 3 oz. |
| Blemishes: | Near Mint |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Taylor Custom Grand Orchestra Master Grade Koa - Used
Taylor Custom Grand Orchestra Master Grade Koa - Used
Specs
| Body Top: | Hawaiian Koa, Master |
| Body Back/Sides | Hawaiian Koa, AA |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Neck Profile: | Standard Carve |
| Scale Length: | 25.5" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bracing: | Adirondack, GO Bracing |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Taylor Expression 2 |
| Case: | Original Brown Taylor Hardshell |
Consignment
All gear is tested by our techs when taken in.
All Consignment Sales are Final.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2013 |
| Weight: | 5 lbs. 3 oz. |
| Blemishes: | Near Mint |
Original: $4,199.00
-65%$4,199.00
$1,469.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Hawaiian Koa, Master |
| Body Back/Sides | Hawaiian Koa, AA |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Neck Profile: | Standard Carve |
| Scale Length: | 25.5" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bracing: | Adirondack, GO Bracing |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Taylor Expression 2 |
| Case: | Original Brown Taylor Hardshell |
Consignment
All gear is tested by our techs when taken in.
All Consignment Sales are Final.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2013 |
| Weight: | 5 lbs. 3 oz. |
| Blemishes: | Near Mint |























