Taylor BTE-KOA Baby Taylor Koa - Natural
Specs
| Body Top: | Koa |
| Body Back/Sides | Koa/Sapele/Poplar Veneer |
| Neck Material: | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 3/4 Dreadnought |
| Scale Length: | 22 3/4" |
| Bracing: | Baby X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Nubone |
| Electronics: | ES-B |
| Case: | Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Taylor BTE-KOA Baby Taylor Koa - Natural
Taylor BTE-KOA Baby Taylor Koa - Natural
Specs
| Body Top: | Koa |
| Body Back/Sides | Koa/Sapele/Poplar Veneer |
| Neck Material: | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 3/4 Dreadnought |
| Scale Length: | 22 3/4" |
| Bracing: | Baby X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Nubone |
| Electronics: | ES-B |
| Case: | Gig Bag |
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Koa |
| Body Back/Sides | Koa/Sapele/Poplar Veneer |
| Neck Material: | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 3/4 Dreadnought |
| Scale Length: | 22 3/4" |
| Bracing: | Baby X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Nubone |
| Electronics: | ES-B |
| Case: | Gig Bag |























