Taylor 812CE - 12-Fret Deluxe Grand Concert
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert Cutaway |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Taylor 812CE - 12-Fret Deluxe Grand Concert
Taylor 812CE - 12-Fret Deluxe Grand Concert
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert Cutaway |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert Cutaway |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























