Taylor 810E - Deluxe Dreadnought
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Taylor 810E - Deluxe Dreadnought
Taylor 810E - Deluxe Dreadnought
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $3,899.00
-65%$3,899.00
$1,364.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























