Taylor 714CE - Western Sunburst
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Taylor 714CE - Western Sunburst
Taylor 714CE - Western Sunburst
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $3,149.00
-65%$3,149.00
$1,102.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























