Taylor 712E 12-Fret Western Sunburst
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Taylor 712E 12-Fret Western Sunburst
Taylor 712E 12-Fret Western Sunburst
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Lutz Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























