Taylor 414CE-R 2018
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | West African Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Taylor 414CE-R 2018
Taylor 414CE-R 2018
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | West African Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $2,499.00
-65%$2,499.00
$874.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | West African Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Performance Bracing w/Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























