Taylor 320 Mahogany Dreadnought - Shaded Edgeburst - 2015
Dreadnought lovers in search of a potent picking partner will likely find themselves drawn to the strong, clear sounds of our mahogany-top 320. The sapele back and sides share many of mahogany’s tonal and visual properties, and the mahogany shaded edgeburst top promises a strong, clear response to players with a driving attack, especially in the upper midrange. The non-cutaway design and understated appointments evoke a vintage look.
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | None |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Modern Vintage Edgeburst Top | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Taylor 320 Mahogany Dreadnought - Shaded Edgeburst - 2015
Taylor 320 Mahogany Dreadnought - Shaded Edgeburst - 2015
Dreadnought lovers in search of a potent picking partner will likely find themselves drawn to the strong, clear sounds of our mahogany-top 320. The sapele back and sides share many of mahogany’s tonal and visual properties, and the mahogany shaded edgeburst top promises a strong, clear response to players with a driving attack, especially in the upper midrange. The non-cutaway design and understated appointments evoke a vintage look.
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | None |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Modern Vintage Edgeburst Top | |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dreadnought lovers in search of a potent picking partner will likely find themselves drawn to the strong, clear sounds of our mahogany-top 320. The sapele back and sides share many of mahogany’s tonal and visual properties, and the mahogany shaded edgeburst top promises a strong, clear response to players with a driving attack, especially in the upper midrange. The non-cutaway design and understated appointments evoke a vintage look.
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | None |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Modern Vintage Edgeburst Top | |























