Taylor 314CE With OHSC - Used
This Taylor 314CE is in excellent condition.
This Taylor 314 features mahogany back and sides and the Fishman/Taylor Prefix electronics system. Its gloss spruce top is in incredible shape. Set up currently with D'Addario EXP16 .12-.53 gauge strings, this 314 is crisp and very fun to play.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 14" |
| Electronics: | Fishman Prefix |
| Finish: | Gloss Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 5 lbs, 3.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Taylor 314CE With OHSC - Used
Taylor 314CE With OHSC - Used
This Taylor 314CE is in excellent condition.
This Taylor 314 features mahogany back and sides and the Fishman/Taylor Prefix electronics system. Its gloss spruce top is in incredible shape. Set up currently with D'Addario EXP16 .12-.53 gauge strings, this 314 is crisp and very fun to play.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 14" |
| Electronics: | Fishman Prefix |
| Finish: | Gloss Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 5 lbs, 3.5 oz |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Taylor 314CE is in excellent condition.
This Taylor 314 features mahogany back and sides and the Fishman/Taylor Prefix electronics system. Its gloss spruce top is in incredible shape. Set up currently with D'Addario EXP16 .12-.53 gauge strings, this 314 is crisp and very fun to play.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 14" |
| Electronics: | Fishman Prefix |
| Finish: | Gloss Natural |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 5 lbs, 3.5 oz |























