Taylor 210E-DLX Spruce Dreadnought - Natural
Taylor's distinctive 200 Series Deluxe category is loaded with high-end performance appeal. The Dreadnought 210 DLX delivers a powerful strumming and flatpicking voice with the help of layered Indian rosewood back and sides and a solid Sitka spruce top. Aesthetic details include a full-gloss body, white binding, small diamond fretboard inlays, and Taylor Expression System 2 electronics. The guitar ships in a Taylor standard hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Rosewood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Taylor 210E-DLX Spruce Dreadnought - Natural
Taylor 210E-DLX Spruce Dreadnought - Natural
Taylor's distinctive 200 Series Deluxe category is loaded with high-end performance appeal. The Dreadnought 210 DLX delivers a powerful strumming and flatpicking voice with the help of layered Indian rosewood back and sides and a solid Sitka spruce top. Aesthetic details include a full-gloss body, white binding, small diamond fretboard inlays, and Taylor Expression System 2 electronics. The guitar ships in a Taylor standard hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Rosewood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taylor's distinctive 200 Series Deluxe category is loaded with high-end performance appeal. The Dreadnought 210 DLX delivers a powerful strumming and flatpicking voice with the help of layered Indian rosewood back and sides and a solid Sitka spruce top. Aesthetic details include a full-gloss body, white binding, small diamond fretboard inlays, and Taylor Expression System 2 electronics. The guitar ships in a Taylor standard hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Rosewood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Hardshell Case |























