Taylor 114E Spruce Grand Auditorium
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Taylor 114E Spruce Grand Auditorium
Taylor 114E Spruce Grand Auditorium
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |























