Taylor 110CE Spruce Dreadnought - 2016
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
| Beautiful Venetian Cutaway | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Taylor 110CE Spruce Dreadnought - 2016
Taylor 110CE Spruce Dreadnought - 2016
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
| Beautiful Venetian Cutaway | |
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. It’s one of the best full-size guitars you’ll find for the money, especially with the availability of Taylor’s Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
| Beautiful Venetian Cutaway | |























