Squier Vintage Modified Baritone Jazzmaster - Rosewood - Transparent Black
Squier presents one of its most distinctive instruments—the deeply resounding Vintage Modified Baritone Jazzmaster. Tuned A to A and featuring a comfortable 30" scale length, it lends a rumbling character to your sound, making it the perfect ‘secret weapon’. With it’s comfortable “C”-shaped neck and modern 9.5”-radius fingerboard, this instrument offers a singularly exciting Squier playing experience.
- 30" scale length
- Maple neck with "C"-shaped profile
- 9.5"-radius bound rosewood fingerboard with 21 medium jumbo frets and white pearloid block inlays
- Dual Duncan Designed™ JM-101 single-coil Jazzmaster pickups
- Three-way pickup switch
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101B Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101N Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Fixed "Top Loader" |
| Finish | Transparent Black |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Squier Vintage Modified Baritone Jazzmaster - Rosewood - Transparent Black
Squier Vintage Modified Baritone Jazzmaster - Rosewood - Transparent Black
Squier presents one of its most distinctive instruments—the deeply resounding Vintage Modified Baritone Jazzmaster. Tuned A to A and featuring a comfortable 30" scale length, it lends a rumbling character to your sound, making it the perfect ‘secret weapon’. With it’s comfortable “C”-shaped neck and modern 9.5”-radius fingerboard, this instrument offers a singularly exciting Squier playing experience.
- 30" scale length
- Maple neck with "C"-shaped profile
- 9.5"-radius bound rosewood fingerboard with 21 medium jumbo frets and white pearloid block inlays
- Dual Duncan Designed™ JM-101 single-coil Jazzmaster pickups
- Three-way pickup switch
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101B Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101N Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Fixed "Top Loader" |
| Finish | Transparent Black |
| Case: | None |
Original: $649.99
-65%$649.99
$227.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Squier presents one of its most distinctive instruments—the deeply resounding Vintage Modified Baritone Jazzmaster. Tuned A to A and featuring a comfortable 30" scale length, it lends a rumbling character to your sound, making it the perfect ‘secret weapon’. With it’s comfortable “C”-shaped neck and modern 9.5”-radius fingerboard, this instrument offers a singularly exciting Squier playing experience.
- 30" scale length
- Maple neck with "C"-shaped profile
- 9.5"-radius bound rosewood fingerboard with 21 medium jumbo frets and white pearloid block inlays
- Dual Duncan Designed™ JM-101 single-coil Jazzmaster pickups
- Three-way pickup switch
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101B Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed™ JM-101N Single-Coil with Alnico 5 Magnets |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Fixed "Top Loader" |
| Finish | Transparent Black |
| Case: | None |














