Reverend Six Gun - Cream
The latest Six Gun now with the new, sleeker body shape. Imagine an "S" style guitar on steroids... those familiar tones but bigger, and with a tremolo that stays in tune! This tone gun features our new Salnico single-coils featuring alnico 5 rod magnets, for a classic shimmer and twang but with more body. And you can always dial back the Bass Contour for a leaner more traditional tone, very versatile!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Salnico |
| Middle Pick-up: | Salcino |
| Neck Pick-up: | Salcino |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Cream |
| Case: | None |
| With Wilkinson Tremolo | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Six Gun - Cream
Reverend Six Gun - Cream
The latest Six Gun now with the new, sleeker body shape. Imagine an "S" style guitar on steroids... those familiar tones but bigger, and with a tremolo that stays in tune! This tone gun features our new Salnico single-coils featuring alnico 5 rod magnets, for a classic shimmer and twang but with more body. And you can always dial back the Bass Contour for a leaner more traditional tone, very versatile!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Salnico |
| Middle Pick-up: | Salcino |
| Neck Pick-up: | Salcino |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Cream |
| Case: | None |
| With Wilkinson Tremolo | |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The latest Six Gun now with the new, sleeker body shape. Imagine an "S" style guitar on steroids... those familiar tones but bigger, and with a tremolo that stays in tune! This tone gun features our new Salnico single-coils featuring alnico 5 rod magnets, for a classic shimmer and twang but with more body. And you can always dial back the Bass Contour for a leaner more traditional tone, very versatile!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Salnico |
| Middle Pick-up: | Salcino |
| Neck Pick-up: | Salcino |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Cream |
| Case: | None |
| With Wilkinson Tremolo | |














