Reverend Sensei RA - Purple Burst
Based on our highly successful Sensei platform, this RA version turns up the heat for the rock and metal player. We dropped in the revolutionary Railhammer Chisel pickups, then added an ebony fretboard and gloss finish. The result is a faster feel, tighter tone, and more aggressive attack. The Sensei RA brings together classic styling with modern features, making it the perfect weapon for today's heavy players.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Chisel |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Chisel |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Purple Burst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Sensei RA - Purple Burst
Reverend Sensei RA - Purple Burst
Based on our highly successful Sensei platform, this RA version turns up the heat for the rock and metal player. We dropped in the revolutionary Railhammer Chisel pickups, then added an ebony fretboard and gloss finish. The result is a faster feel, tighter tone, and more aggressive attack. The Sensei RA brings together classic styling with modern features, making it the perfect weapon for today's heavy players.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Chisel |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Chisel |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Purple Burst |
| Case: | None |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Based on our highly successful Sensei platform, this RA version turns up the heat for the rock and metal player. We dropped in the revolutionary Railhammer Chisel pickups, then added an ebony fretboard and gloss finish. The result is a faster feel, tighter tone, and more aggressive attack. The Sensei RA brings together classic styling with modern features, making it the perfect weapon for today's heavy players.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Chisel |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Chisel |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Purple Burst |
| Case: | None |














