Reverend Mercalli 4 Bass - Roasted Neck - Metallic Copper Fire
Big, deep and punchy with excellent clarity is the calling card of the Mercalli. The innovative passive pickups have that vintage warmth, while the five-piece neck and lock down bridge deliver modern punch and sustain!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple/Walnut - Satin Amber Finish |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 42mm width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Bridge: | String-thru-body |
| Finish: | Metallic Copper Fire |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Reverend Mercalli 4 Bass - Roasted Neck - Metallic Copper Fire
Reverend Mercalli 4 Bass - Roasted Neck - Metallic Copper Fire
Big, deep and punchy with excellent clarity is the calling card of the Mercalli. The innovative passive pickups have that vintage warmth, while the five-piece neck and lock down bridge deliver modern punch and sustain!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple/Walnut - Satin Amber Finish |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 42mm width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Bridge: | String-thru-body |
| Finish: | Metallic Copper Fire |
| Case: | None |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Big, deep and punchy with excellent clarity is the calling card of the Mercalli. The innovative passive pickups have that vintage warmth, while the five-piece neck and lock down bridge deliver modern punch and sustain!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple/Walnut - Satin Amber Finish |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 42mm width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Bridge: | String-thru-body |
| Finish: | Metallic Copper Fire |
| Case: | None |























