Reverend Lefty Jetstream 390 With Wilkinson Tremolo - Oceanside Green
Fat, raw and bluesy but with just the right amount of bite to cut through. Positions 2 and 4 on the pickup selector deliver classic “quack” but with a thicker tonality. An amazing guitar for both clean and distorted tones with enough twang for surf, but thick enough for rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Oceanside Green |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Lefty Jetstream 390 With Wilkinson Tremolo - Oceanside Green
Reverend Lefty Jetstream 390 With Wilkinson Tremolo - Oceanside Green
Fat, raw and bluesy but with just the right amount of bite to cut through. Positions 2 and 4 on the pickup selector deliver classic “quack” but with a thicker tonality. An amazing guitar for both clean and distorted tones with enough twang for surf, but thick enough for rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Oceanside Green |
| Case: | None |
Original: $949.00
-65%$949.00
$332.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fat, raw and bluesy but with just the right amount of bite to cut through. Positions 2 and 4 on the pickup selector deliver classic “quack” but with a thicker tonality. An amazing guitar for both clean and distorted tones with enough twang for surf, but thick enough for rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Oceanside Green |
| Case: | None |














