Reverend Justice Electric Bass - 3-Tone Burst
The double "J" set up evolved. The hum-cancelling J-Rail pickups are percussive with slightly more power and growl than a typical vintage set. If you like J-style instruments but want a little more beef, sustain, and no hum... this one’s for you.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | J-Rail |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | J-Rail |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | 3-Tone Burst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Justice Electric Bass - 3-Tone Burst
Reverend Justice Electric Bass - 3-Tone Burst
The double "J" set up evolved. The hum-cancelling J-Rail pickups are percussive with slightly more power and growl than a typical vintage set. If you like J-style instruments but want a little more beef, sustain, and no hum... this one’s for you.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | J-Rail |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | J-Rail |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | 3-Tone Burst |
| Case: | None |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The double "J" set up evolved. The hum-cancelling J-Rail pickups are percussive with slightly more power and growl than a typical vintage set. If you like J-style instruments but want a little more beef, sustain, and no hum... this one’s for you.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | J-Rail |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | J-Rail |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | 3-Tone Burst |
| Case: | None |























