Reverend Charger HB Electric Guitar - Violin Brown
A real workhorse guitar that combines humbucker power with the clarity of a 25.5" scale. Big clear rock tones, warm round cleans, and even some percussive twang with girth.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Special H |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special H |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Violin Brown |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Charger HB Electric Guitar - Violin Brown
Reverend Charger HB Electric Guitar - Violin Brown
A real workhorse guitar that combines humbucker power with the clarity of a 25.5" scale. Big clear rock tones, warm round cleans, and even some percussive twang with girth.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Special H |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special H |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Violin Brown |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A real workhorse guitar that combines humbucker power with the clarity of a 25.5" scale. Big clear rock tones, warm round cleans, and even some percussive twang with girth.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Special H |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special H |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Violin Brown |
| Case: | None |














