Reverend Buckshot - Chronic Blue
The bridge pickup delivers classic upper-mid honk and bite while the neck Revtron (carefully repositioned slightly further from the neck to better match the bridge pickup's tone and output) puts out a full, warm tone, but leaner than a full-size humbucker. Perfect for the player who wants the T-style tone, but thicker and more versatile.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls: | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tuneomatic with Stop Tail |
| Bridge Pick-up: | Greasy T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish: | Chronic Blue |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Reverend Buckshot - Chronic Blue
Reverend Buckshot - Chronic Blue
The bridge pickup delivers classic upper-mid honk and bite while the neck Revtron (carefully repositioned slightly further from the neck to better match the bridge pickup's tone and output) puts out a full, warm tone, but leaner than a full-size humbucker. Perfect for the player who wants the T-style tone, but thicker and more versatile.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls: | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tuneomatic with Stop Tail |
| Bridge Pick-up: | Greasy T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish: | Chronic Blue |
| Case: | None |
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The bridge pickup delivers classic upper-mid honk and bite while the neck Revtron (carefully repositioned slightly further from the neck to better match the bridge pickup's tone and output) puts out a full, warm tone, but leaner than a full-size humbucker. Perfect for the player who wants the T-style tone, but thicker and more versatile.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls: | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tuneomatic with Stop Tail |
| Bridge Pick-up: | Greasy T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish: | Chronic Blue |
| Case: | None |














