Reverend Bayonet RA 90 - Rock Orange
Go from humbucking crunch to P90 drive, with this tonal shifting rocker! At the bridge is a chrome-covered Railhammer Hyper Vintage Humbucker with ringing, open tones. At the neck is a Railhammer Gnarly 90, with fat and raw attack. Together, they create a broad-spectrum of great tones. Change up your sound, or mix the two, for tone like no other.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Three-piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Wilkinson WVS50 IIK Tremolo |
| Bridge Pick-up: | Hyper Vintage |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Nuevo 90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Reverend Bayonet RA 90 - Rock Orange
Reverend Bayonet RA 90 - Rock Orange
Go from humbucking crunch to P90 drive, with this tonal shifting rocker! At the bridge is a chrome-covered Railhammer Hyper Vintage Humbucker with ringing, open tones. At the neck is a Railhammer Gnarly 90, with fat and raw attack. Together, they create a broad-spectrum of great tones. Change up your sound, or mix the two, for tone like no other.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Three-piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Wilkinson WVS50 IIK Tremolo |
| Bridge Pick-up: | Hyper Vintage |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Nuevo 90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Go from humbucking crunch to P90 drive, with this tonal shifting rocker! At the bridge is a chrome-covered Railhammer Hyper Vintage Humbucker with ringing, open tones. At the neck is a Railhammer Gnarly 90, with fat and raw attack. Together, they create a broad-spectrum of great tones. Change up your sound, or mix the two, for tone like no other.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Three-piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Wilkinson WVS50 IIK Tremolo |
| Bridge Pick-up: | Hyper Vintage |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Nuevo 90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |














