Martin OM-28 Spruce Top - Natural
Carrying a distinct vintage-inspired design and updated like the D-18 a few years ago, the OM-28 offers many of the features found in our pre-war era guitars. The OM-28 is constructed with all the features of the OM-28E Retro without the electronics package. Aging toner and a polished gloss finish are applied to the Sitka spruce top which features ¼” “X” scalloped bracing. The polished gloss East Indian rosewood body is edged with ivoroid binding. Like the 000-18, the model’s neck features a modified low oval profile with performing artist taper with a width of 1-3/4” at the nut and 2-3/16” string spacing for easy playability. Nickel open-geared tuners with butterbean knobs are found with a rosewood headplate, which displays a large old style Martin logo.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 000-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Martin OM-28 Spruce Top - Natural
Martin OM-28 Spruce Top - Natural
Carrying a distinct vintage-inspired design and updated like the D-18 a few years ago, the OM-28 offers many of the features found in our pre-war era guitars. The OM-28 is constructed with all the features of the OM-28E Retro without the electronics package. Aging toner and a polished gloss finish are applied to the Sitka spruce top which features ¼” “X” scalloped bracing. The polished gloss East Indian rosewood body is edged with ivoroid binding. Like the 000-18, the model’s neck features a modified low oval profile with performing artist taper with a width of 1-3/4” at the nut and 2-3/16” string spacing for easy playability. Nickel open-geared tuners with butterbean knobs are found with a rosewood headplate, which displays a large old style Martin logo.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 000-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Carrying a distinct vintage-inspired design and updated like the D-18 a few years ago, the OM-28 offers many of the features found in our pre-war era guitars. The OM-28 is constructed with all the features of the OM-28E Retro without the electronics package. Aging toner and a polished gloss finish are applied to the Sitka spruce top which features ¼” “X” scalloped bracing. The polished gloss East Indian rosewood body is edged with ivoroid binding. Like the 000-18, the model’s neck features a modified low oval profile with performing artist taper with a width of 1-3/4” at the nut and 2-3/16” string spacing for easy playability. Nickel open-geared tuners with butterbean knobs are found with a rosewood headplate, which displays a large old style Martin logo.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 000-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |























