Martin HD-35 Spruce Top - Natural
Based on the legendary D-35, the HD-35 features a three-piece back, a bound fingerboard, all wrapped together in Martin's classic herringbone inlay. The HD-35 adds a Sitka spruce top to the East Indian rosewood back and sides. The result is pure Martin tone enhanced with really strong bass. Perfect for the intermediate and advanced player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Low Profile w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Molded Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Martin HD-35 Spruce Top - Natural
Martin HD-35 Spruce Top - Natural
Based on the legendary D-35, the HD-35 features a three-piece back, a bound fingerboard, all wrapped together in Martin's classic herringbone inlay. The HD-35 adds a Sitka spruce top to the East Indian rosewood back and sides. The result is pure Martin tone enhanced with really strong bass. Perfect for the intermediate and advanced player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Low Profile w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Molded Hardshell |
$3,599.00
Martin HD-35 Spruce Top - Natural—
$3,599.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Based on the legendary D-35, the HD-35 features a three-piece back, a bound fingerboard, all wrapped together in Martin's classic herringbone inlay. The HD-35 adds a Sitka spruce top to the East Indian rosewood back and sides. The result is pure Martin tone enhanced with really strong bass. Perfect for the intermediate and advanced player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Low Profile w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Molded Hardshell |























