Martin GPCPA4 Rosewood Sitka Spruce - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | Grand Performance 14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Martin GPCPA4 Rosewood Sitka Spruce - Natural
Martin GPCPA4 Rosewood Sitka Spruce - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | Grand Performance 14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |
Original: $1,699.00
-65%$1,699.00
$594.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | Grand Performance 14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |























