Martin DX1AE Lefty Sitka Spruce - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | High Pressure Laminate |
| Neck Material: | Rust Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Martin DX1AE Lefty Sitka Spruce - Natural
Martin DX1AE Lefty Sitka Spruce - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | High Pressure Laminate |
| Neck Material: | Rust Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | None |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | High Pressure Laminate |
| Neck Material: | Rust Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | None |























