Martin DX1AE Macassar Burst, Sonitone
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | HPL |
| Neck Material: | Brown Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4' White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Martin DX1AE Macassar Burst, Sonitone
Martin DX1AE Macassar Burst, Sonitone
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | HPL |
| Neck Material: | Brown Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4' White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | HPL |
| Neck Material: | Brown Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4' White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | Case |























