Martin DC-16E 16 Series 000 Dreadnought - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Matrix VT Enhance NT2 |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Martin DC-16E 16 Series 000 Dreadnought - Natural
Martin DC-16E 16 Series 000 Dreadnought - Natural
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Matrix VT Enhance NT2 |
| Case: | Ply Hardshell |
Original: $1,899.00
-65%$1,899.00
$664.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Matrix VT Enhance NT2 |
| Case: | Ply Hardshell |























