Martin D28JP Limited Edition D-28 John Prine Dreadnought
Specs
| Body Top: | Engelmann Spruce |
| Body Back/Sides | Madagascar Rosewood |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified V |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | - |
| Case: | Ply Hardshell - Cream Tweed, Red Interior |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Martin D28JP Limited Edition D-28 John Prine Dreadnought
Martin D28JP Limited Edition D-28 John Prine Dreadnought
Specs
| Body Top: | Engelmann Spruce |
| Body Back/Sides | Madagascar Rosewood |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified V |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | - |
| Case: | Ply Hardshell - Cream Tweed, Red Interior |
Original: $5,529.00
-65%$5,529.00
$1,935.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Top: | Engelmann Spruce |
| Body Back/Sides | Madagascar Rosewood |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified V |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | - |
| Case: | Ply Hardshell - Cream Tweed, Red Interior |























