Martin BCPA4 Performing Artist Acoustic Bass
From the Performing Artist series of acoustic instruments, the Martin BCPA4 is a full 34" scale acoustic electric bass guitar. This instrument features a Sitka spruce top over sapele back and sides, with an ebony bridge and fingerboard. The BCPA4 is included in a Martin Hardshell case. Onboard Fishman Analog electronics deliver the goods – and thundering lows.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | J-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Standard Taper |
| Scale Length: | 34'' |
| Nut: | White Corian |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Martin BCPA4 Performing Artist Acoustic Bass
Martin BCPA4 Performing Artist Acoustic Bass
From the Performing Artist series of acoustic instruments, the Martin BCPA4 is a full 34" scale acoustic electric bass guitar. This instrument features a Sitka spruce top over sapele back and sides, with an ebony bridge and fingerboard. The BCPA4 is included in a Martin Hardshell case. Onboard Fishman Analog electronics deliver the goods – and thundering lows.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | J-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Standard Taper |
| Scale Length: | 34'' |
| Nut: | White Corian |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
From the Performing Artist series of acoustic instruments, the Martin BCPA4 is a full 34" scale acoustic electric bass guitar. This instrument features a Sitka spruce top over sapele back and sides, with an ebony bridge and fingerboard. The BCPA4 is included in a Martin Hardshell case. Onboard Fishman Analog electronics deliver the goods – and thundering lows.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | J-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Standard Taper |
| Scale Length: | 34'' |
| Nut: | White Corian |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |




















