Martin 00-18 Acoustic With Case - Used
This Martin 00-18 Acoustic is in very good condition.
The 00-18 is an updated version of the popular 00-18V. A Sitka spruce top and mahogany back and sides are the foundation for this classic grand concert model. A modified low oval high performance neck, East Indian rosewood headplate and an ebony fingerboard and bridge complete this model and make it a guitar you will treasure for years to come.
This guitar comes with a softshell case. Most new Martin Guitars ship with the original endpin not installed, if you'd like us to install one for you before shipping, please let us know and we'd be happy to.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 00 |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.9" |
| Nut: | Bone |
| Bracing: | X Brace |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Martin 00-18 Acoustic With Case - Used
Martin 00-18 Acoustic With Case - Used
This Martin 00-18 Acoustic is in very good condition.
The 00-18 is an updated version of the popular 00-18V. A Sitka spruce top and mahogany back and sides are the foundation for this classic grand concert model. A modified low oval high performance neck, East Indian rosewood headplate and an ebony fingerboard and bridge complete this model and make it a guitar you will treasure for years to come.
This guitar comes with a softshell case. Most new Martin Guitars ship with the original endpin not installed, if you'd like us to install one for you before shipping, please let us know and we'd be happy to.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 00 |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.9" |
| Nut: | Bone |
| Bracing: | X Brace |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Martin 00-18 Acoustic is in very good condition.
The 00-18 is an updated version of the popular 00-18V. A Sitka spruce top and mahogany back and sides are the foundation for this classic grand concert model. A modified low oval high performance neck, East Indian rosewood headplate and an ebony fingerboard and bridge complete this model and make it a guitar you will treasure for years to come.
This guitar comes with a softshell case. Most new Martin Guitars ship with the original endpin not installed, if you'd like us to install one for you before shipping, please let us know and we'd be happy to.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 00 |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.9" |
| Nut: | Bone |
| Bracing: | X Brace |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |























