Jackson X Series Soloist SLX - Rosewood - Satin Red Pearl
Jackson X Series guitars are loaded with purebred Jackson DNA-neck-through-body construction, hot humbucking pickups, bound compound-radius fingerboards with our distinctive shark-fin inlays, and stunning finishes. Classic Jackson models imbued with the X factor, with fantastic tone, ultra-fast playability and unbelievable value for 21st century guitarists.
The Jackson Soloist SLX has a basswood body, through-body maple neck and Duncan Designed alnico HB102N (neck) and high-output ceramic HB102B (bridge) humbucking pickups. Its bound compound-radius rosewood fingerboard curves more dramatically at the nut for easy chording and flattens out as it approaches the neck joint for low-action bends without fretting out. Other features include a Floyd Rose Special double-locking two-point tremolo, 24 jumbo frets and three-way pickup switching.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose Special Double Locking 2-Point Tremolo |
| Finish: | Satin Red Pearl Satin |
| Case: | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Jackson X Series Soloist SLX - Rosewood - Satin Red Pearl
Jackson X Series Soloist SLX - Rosewood - Satin Red Pearl
Jackson X Series guitars are loaded with purebred Jackson DNA-neck-through-body construction, hot humbucking pickups, bound compound-radius fingerboards with our distinctive shark-fin inlays, and stunning finishes. Classic Jackson models imbued with the X factor, with fantastic tone, ultra-fast playability and unbelievable value for 21st century guitarists.
The Jackson Soloist SLX has a basswood body, through-body maple neck and Duncan Designed alnico HB102N (neck) and high-output ceramic HB102B (bridge) humbucking pickups. Its bound compound-radius rosewood fingerboard curves more dramatically at the nut for easy chording and flattens out as it approaches the neck joint for low-action bends without fretting out. Other features include a Floyd Rose Special double-locking two-point tremolo, 24 jumbo frets and three-way pickup switching.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose Special Double Locking 2-Point Tremolo |
| Finish: | Satin Red Pearl Satin |
| Case: | - |
Original: $569.99
-65%$569.99
$199.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jackson X Series guitars are loaded with purebred Jackson DNA-neck-through-body construction, hot humbucking pickups, bound compound-radius fingerboards with our distinctive shark-fin inlays, and stunning finishes. Classic Jackson models imbued with the X factor, with fantastic tone, ultra-fast playability and unbelievable value for 21st century guitarists.
The Jackson Soloist SLX has a basswood body, through-body maple neck and Duncan Designed alnico HB102N (neck) and high-output ceramic HB102B (bridge) humbucking pickups. Its bound compound-radius rosewood fingerboard curves more dramatically at the nut for easy chording and flattens out as it approaches the neck joint for low-action bends without fretting out. Other features include a Floyd Rose Special double-locking two-point tremolo, 24 jumbo frets and three-way pickup switching.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed HB-103B Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose Special Double Locking 2-Point Tremolo |
| Finish: | Satin Red Pearl Satin |
| Case: | - |














