Jackson JS Series Dinky JS32-7 DKA - Rosewood - Snow White
Seven-string fans looking for a guitar that is as sleek and deadly as it is affordable will find everything they need with the JS Series Dinky Arch Top JS32-7 DKA.
Features a 26.5” scale length for better low end articulation, a lightweight and resonant poplar body with an arched top, bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, 12”-16” compound radius rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and piranha tooth inlays, plus stylish fingerboard and headstock binding.
Powered by direct mount dual high-output humbucking pickups, the JS32-7 DKA is also equipped with single volume and tone controls and three-way blade switching, a string-through-body compensated fixed HT-7 Jackson bridge, Jackson 3x4 (3 over, 4 under) AT-1 headstock and sealed die-cast tuners.
Specs
| Body Material: | Poplar |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 26.5" |
| Nut: | 1.875" |
| Bridge: | HT7 7-String Hardtail |
| Finish: | Snow White Gloss |
| Case: | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Jackson JS Series Dinky JS32-7 DKA - Rosewood - Snow White
Jackson JS Series Dinky JS32-7 DKA - Rosewood - Snow White
Seven-string fans looking for a guitar that is as sleek and deadly as it is affordable will find everything they need with the JS Series Dinky Arch Top JS32-7 DKA.
Features a 26.5” scale length for better low end articulation, a lightweight and resonant poplar body with an arched top, bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, 12”-16” compound radius rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and piranha tooth inlays, plus stylish fingerboard and headstock binding.
Powered by direct mount dual high-output humbucking pickups, the JS32-7 DKA is also equipped with single volume and tone controls and three-way blade switching, a string-through-body compensated fixed HT-7 Jackson bridge, Jackson 3x4 (3 over, 4 under) AT-1 headstock and sealed die-cast tuners.
Specs
| Body Material: | Poplar |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 26.5" |
| Nut: | 1.875" |
| Bridge: | HT7 7-String Hardtail |
| Finish: | Snow White Gloss |
| Case: | - |
Original: $399.99
-65%$399.99
$140.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven-string fans looking for a guitar that is as sleek and deadly as it is affordable will find everything they need with the JS Series Dinky Arch Top JS32-7 DKA.
Features a 26.5” scale length for better low end articulation, a lightweight and resonant poplar body with an arched top, bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, 12”-16” compound radius rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and piranha tooth inlays, plus stylish fingerboard and headstock binding.
Powered by direct mount dual high-output humbucking pickups, the JS32-7 DKA is also equipped with single volume and tone controls and three-way blade switching, a string-through-body compensated fixed HT-7 Jackson bridge, Jackson 3x4 (3 over, 4 under) AT-1 headstock and sealed die-cast tuners.
Specs
| Body Material: | Poplar |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Jackson High Output 7 String Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 26.5" |
| Nut: | 1.875" |
| Bridge: | HT7 7-String Hardtail |
| Finish: | Snow White Gloss |
| Case: | - |














